Skirtas dėmesys naujų objektų įrašymui į KVR

2020-12-21 d. kreiptasi į Kultūros paveldo departamentą ir Klaipėdos miesto savivaldybę dėl 1. Kultūros paveldo objektų apsaugos Smeltėje ir naujų pastatų įtraukimo į KVR 2. Butsargių-Baltikalnio kapinių išsaugojimo ir pakartotinių pastabų Memelio miesto architektūriniam konkursui 3. Pastabų Skulptūrų parko rekonstrukcijai 4. Tomo ir Mėsininkų g. sklypo verčių. Remiantis išreikštu viešuoju interesu dėl didesnio dėmesio kultūros paveldo apsaugai Klaipėdoje liudija tai, kad miesto tapatybė yra neatsiejama nuo miesto istorijos.

Rašte buvo atkreiptas dėmesys, kad minimoje teritorijoje yra tik 2 objektai (Smeltės pradinė mokykla; Smeltės senosios kapinės), įregistruoti į Kultūros paveldo registrą, nors vertingųjų objektų yra daugiau. Prašyta suteikti daugiau informacijos, kaip plečiant Minijos gatvę, bus apsaugotos Smeltės kapinės, taip pat ir Smeltės pradinė mokykla Nemuno g., jos būklė yra patenkinama. Įvertindami potencialų uosto plėtros poveikį šiems objektams, prašyta plačiau pakomentuoti, kokių bus imamasi priemonių šių objektų visapusiškai apsaugai. Ne visi vertingi savo istorine, memorialine, architektūrine, kraštovaizdine, urbanistine ir kt. reikšme objektai yra įtraukti į Kultūros vertybių registrą. Nustatyta, kad jų yra daugiau, kai kurie netgi yra aprašyti literatūroje kaip išskirtiniai. Todėl buvo prašyta inventorizuoti visus vertingus objektus ir apsvarstyti jų reikšmingumą kaip saugomus valstybės arba savivaldybės. Vertingiausias Tarpukario metu 1928 m. įsteigtos „Maisto” bendrovės pastatyto komplekso bauhauzo stiliaus administracinis pastatas su autentišku sandėliu vis dar tebestovi Nemuno 24 g.., todėl būtų verta įrašyti į Kultūros vertybių registrą ir suteikti teisinę valstybės apsaugą dėl išsaugojimo ateities kartoms.

Projektinių pasiūlymų Bangų g. 2 realizacija kelia pavojų tiek Butsargių kapinaičių išsaugojimui, tiek Klaipėdos senamiesčio vertingosioms savybėms. Pabrėžta, kad Butsargių kapinės yra pažymėtos senuosiuose miesto žemėlapiuose, o jau vien jų pažymėjimas įrodo, kad tai yra šių kapinių vieta, todėl prašome jas įrašyti į kultūros vertybių registrą ir pažymėti tam skirtomis informacinėmis lentomis. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio atsakomame rašte dėl Butsargių-Baltikalnio kapinių buvo pažymėta, kad bus analizuojamas poveikis jų išsaugojimui, tačiau papildomos informacijos, deja, nėra suteikta. Taip pat nežinoma, ar vis dėlto projektuotojas atsižvelgė į KMD teiktas rekomendacijas dėl garažų rekonstrukcijos architektūrinės dalies. Buvo prašoma informuoti, ką KPD Klaipėdos teritorinio padalinio specialistai padarė, kad nebūtų pažeidžiamos Klaipėdos senamiesčio vertingosios savybės ir sunaikintos Butsargių kapinaitės, ir būtų pasinaudota mūsų teikiamais raštiškais pasiūlymais.

Viena svarbiausių Istorinės miesto dalies savybių Memelio miesto teritorijoje yra ne tik užstatymas (čia likę 4 pastatai) gatvių tinklas, bet ir istorinių gatvių tinklas bei viešosios erdvės. Būtent, išlikusi teritoriją kertanti vakarų – rytų ašimi gatvė prie kurios yra išlikęs Karališkojo uosto statybos sargo namelio ir dailidžių cecho namas bei neužstatyta viešosios erdvės Uosto parko – sodo vieta. Taip pat yra išlikęs minėtos gatvės tęsinys greta buvusių Teismo rūmų. Realizuotinas architektūrinis konkursas sunaikins urbanistinę struktūrą. Todėl prašyta pakartotinai paveldosaugos institucijų dar kartą atsižvelgti į pastatų tūrių ir užstatymo mastelio skaidymą, bent jau derinant prie buvusio teritorijos urbanistinio tinklo.

KMD palankiai vertina savivaldybės siekį atkurti buvusią kapinių struktūrą Skulptūrų parke, tačiau yra labai svarbu, kad būtų siekiama atkurti šios teritorijos pavadinimą, kuris buvo sunaikintas sovietmečiu. Siūloma laikytis mūsų siūlomų pavadinimų: „Klaipėdos skulptūrų parkas (Senosios miesto kapinės)“ arba „Klaipėdos miesto senosios kapinės“. Toks šios teritorijos pavadinimo sugrąžinimas yra prasmingas dėl jos paskirties ir funkcijos, nors dabar kapinės nebėra veikiančios, tačiau deramas besiilsinčių amžinoje poilsio vietoje miestiečių įvertinimas yra neatsiejamas nuo pavadinimo prasmės. Skulptūrų parko pavadinimas yra sovietmečio ir kapinių naikinimo laikotarpio palikimas, todėl dar iki šiol nėra tinkamai pamatuota to laikotarpio žąla. Taip pat derėtų svarstyti apie Skulptūrų parko memorialinių kompozicijų vietos alternatyvą, nes skulptūros neatlieka buvusių kapinių funkcijos, o greičiau prieštarauja jai, ir tai yra greičiau estetiniai meno kūriniai, skirti eksponavimui tam skirtose specialiose teritorijose. Daugiausiai nerimo kelia Skulptūrų parko sutvarkymo plane numatytos Vaikų žaidimų, krepšinio, treniruoklių aikštelės, kurios akivaizdžiai nedera su Klaipėdos buvusių kapinių rimties vieta ir atmintimi. Siūlome tokiose rimtose vietose apsvarstyti atsisakyti tokių pramogų vietų ir jas perkelti į ne Skulptūrų parko teritoriją. Atkreipiamas dėmesys, kad Klaipėdos miesto kapinėse yra palaidoti ne tik Kęstučio Mickevičiaus suprojektuotomis memorialinėmis kompozicijomis įamžinami konkrečių valstybių kariai, bet ir besitraukiančios 1812 m. Napoleono Bonaparto kariuomenės dalinių kariai, 1831 m. čia palaidoti pavieniai internuoti sukilėliai. Vienas iš jų pasilikęs mieste gydytojas padėjo kovoti su cholera. Vėliau tapo Klaipėdos miesto garbės piliečiu. Taip pat palaidoti 1757–1763 m. Rusijos, 1806–1813 m. Prūsijos, Rusijos, Prancūzijos, Prancūzijos sąjungininkų Vokiečių valstybių, Ispanijos kariai. 

Dėl Tomo ir Mėsininkų g. sklypo, kuriame dabar vyksta archeologiniai tyrimai, verčių buvo išreiškiamas nerimas dėl paveldosaugininkų sprendimo neįrašyti pastato pamatų į vertingąsias savybes. Pabrėžiama, kad šiuos namus valdė mažiausiai keturios Kantų šeimos kartos. Jame gimė ir augo filosofo I. Kanto tėvas. Išlikę namai bei Kanto prisiminimas buvo klaipėdiečių gerbiamas XIX – XX a. Todėl prašome suteikti informacijos, ar KPD Klaipėdos teritorinio padalinio ir savivaldybės paveldosaugos specialistai nagrinėjo šios teritorijos užstatymo projektinio pasiūlymo architektūrinę dalį. Kas buvo konkrečiai padaryta, kad būtų maksimaliai atkuriamas sunaikintas šio kvartalo užstatymas? Ar projektinio pasiūlymo vertinimas buvo atliktas, vadovaujantis teritorijos architektūriniais, ikonografiniais, istoriniais tyrimais. Ar istorinių tyrimų metu buvo nustatytos dar papildomos sklypo vertės?

KMD pranešimas visuomenei.

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *