Kilus karo padėčiai, ar turime kur slėptis?

Matydami dabartinę padėtį Ukrainoje ir reaguodami į iškilusią grėsmę Lietuvai, suintensyvėjo klaipėdiečių domėjimasis, ką reiktų daryti iškilus pavojingiems atvejams, kur reikėtų slėptis?

Išgirdus pavojaus signalą, žmonės privalo evakuotis arba bėgti į artimiausią civilinės kolektyvinės apsaugos objektą (mokyklas, darželius ar kitas švietimo įstaigas), bet ar tokie antžeminės infrastruktūros statiniai apsaugotu nuo iškilusios grėsmės? Pagal šiandieninę Ukrainos situaciją galime matyti, kad priešas pažeidžia elementarias karo taisykles: ištisai bombarduojami miestai, tankiai apgyvendintos vietovės, civiliniai namai, tad žmonėms tenka slėptis požeminėse metro stotyse arba rūsiuose. Lygindami ukrainiečių pasirengimą, belieka tik nuogąstauti, kad per pastarąjį trisdešimtmetį klaipėdiečiai nepasirūpino požemine infrastruktūra, kuri bent jau minimaliai galėtų būti tinkama žmonių pasislėpimui. Tad būtina neatidėliotinai pradėti rūpintis išlikusiomis požeminėmis slėptuvėmis, jas sutvarkyti, aprūpinti reikiamomis priemonėmis ir prižiūrėti nuolatos.

Daugelis žmonių painioja kolektyvinės apsaugos statinį su slėptuve, tad kuo jos skiriasi?

Kolektyvinės apsaugos statinys nėra slėptuvė. Slėptuvės – tai specialiosios paskirties statiniai arba pagal tam tikrus reikalavimus įrengtos, apsaugotos nuo išorės kenksmingo poveikio patalpos. Klaipėdoje slėptuvių tinklas yra neprižiūrimas, daugelis slėptuvių yra privatizuotos arba visiškai apleistos.

Ar Klaipėdoje yra išlikusių slėptuvių?

Remiantis Mindaugo Milinio parengtu straipsniu ,, Jei karas kiltu rytoj, nebūtų kur eiti“: ,,Civilinės apsaugos specialistai prieš dešimtmeti (aut. pastaba 2014 m.), buvo suskaičiavę, kad Klaipėdos apskrityje yra išlikusios 88 veikiančios slėptuvės, pačioje Klaipėdoje jų tebėra 53. Daugiau nei puse jų 33 skirtos pasislėpti nuo bombardavimo“. Kyla klausimas, ar praėjus tiek laiko, slėptuvių nesumažėjo ir ar jos dar tebėra tinkamos slėptis kilus karo padėčiai?

Klaipėdos miestiečių draugija turi keletą pastebėjimų, kad daugelis slėptuvių artimiausiu metu jau yra sunaikinta. Puikus besitęsiančio reikalingų slėptuvių naikinimo pavyzdys yra Pilies g. 2A esanti slėptuvė, kurią norima griauti ir jos vietoje praplėsti automobilių stovėjimo aikštelę.  Todėl draugija prašo Klaipėdos savivaldybės, kad mieste esančių slėptuvių naikinimas būtų sustabdytas ir pagaliau imamasi priemonių jų sutvarkymui.

Autorius: Domantas Kinčius

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *